Uprzejmie informujemy, że od 09.02.2019 r. do 23.02.2019 r. przebywamy na urlopie. Wszystkie zamówienia złożone w tym okresie, będą realizowana po powrocie.

Srebrna łyżeczka – doskonały prezent na chrzest

Chrzest jest zwykle pierwszym duchowym wydarzeniem w naszym życiu. Niestety, w większości go nie pamiętamy i nie posiadamy żadnych suwenirów, które by nam o nim przypominały. Wiele osób nie wie, jaki prezent podarować maluchowi w tym ważnym dniu. Dlatego współcześnie, niemowlęta przystępujące do tego sakramentu, obsypywane są m.in. ubrankami, maskotkami, zabawkami lub gadżetami elektronicznymi. Niestety, przeważnie są one przydatne przez krótki czas i nie stanowią wartościowej pamiątki na długie lata. Dlatego do łask wracają przedmioty, mające ukryte znaczenie, którymi dawniej obdarowywano chrzczone niemowlęta.

Łyżeczka na chrzest – tradycja

Prezenty na chrzest mogą mieć charakter materialny, jak np. zabawki czy pieniądze, albo bardziej symboliczny, który zostanie z dzieckiem na całe życie. Jednym z upominków o charakterze sentymentalnym jest srebrna łyżeczka.
Jej tradycja pochodzi z okresu średniowiecza. Zakłada się, że została zapoczątkowana podczas trwania epidemii dżumy, będącej powodem śmierci tysięcy ludzi. W Wielkiej Brytanii zauważono dużą dysproporcję między liczbą osób zarażonych wśród klasy średniej a ludności ubogiej. Jako argument, przytaczano sterylne właściwości srebra, z którego wykonywane były używane wówczas na co dzień naczynia, nieosiągalne dla mniej zamożnej grupy społecznej. Wierzono, że dzięki cennym właściwościom srebrnej zastawy można zyskać odporność, która uchroni przed śmiercionośną chorobą. Dlatego zaczęto podawać niemowlętom małe łyżeczki.

Do dziś pamięta się o tamtych wydarzeniach, czego dowodem może być angielski idiom „be born with the silver spoon” (urodzić się ze srebrną łyżeczką), który jest metaforą przyjścia na świat w zamożnej rodzinie i gwarancją życiowego dobrobytu.

Współczesne zastosowanie

Obecnie, srebrne łyżeczki na chrzest przeżywają swój renesans i są coraz częściej wybierane jako prezenty na chrzest, mające symbolizować szczęście dopisujące dziecku od pierwszych dni życia oraz jego powodzenie w przyszłości.
Dzięki bogatej ofercie wzorów łyżeczek, każdy może wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada, m.in. pod względem wielkości, kształtu i zdobień. Dodatkowo, coraz częściej możliwe jest wygrawerowanie sentencji, inicjałów czy imienia dziecka oraz daty chrztu, co czyni z tego niewielkiego przedmiotu pamiątkę na całe życie. Przeważnie, tego typu prezenty są także estetycznie zapakowane, co znacznie ułatwia ich prawidłowe przechowywanie do czasu, gdy maluch dorośnie i doceni jego wartość, zarówno materialną, jak i sentymentalną.

2018-10-12T08:22:18+00:00